Kategorie

9. lipca naszą gminę odwiedzili goście z USA. Celem spotkania było zapoznanie ich z polską kulturą ludową.

Goście przybyli do Izby Regionalnej w Gliniance. Posilili się tradycyjnym polskim obiadem, a następnie zwiedzili zabytkowy budynek izby, w którym dawniej mieścił się Urząd Gminy.

Zwiedzający obejrzeli eksponaty związane z obróbką lnu, poznali różnice między kołowrotkiem a wrzecionem, dowiedzieli się o polskich tradycjach takich jak: zdobienie domostw wycinankami, robienie pająków, palm i wieńców dożynkowych. Wysłuchali krótkiej opowieści o obchodzonych w Polsce świętach takich jak: Wielkanoc, Wigilia Św. Jana, Dożynki, Wigilia oraz przesądach i zwyczajach takich jak  choćby kąpanie dziecka w niecce, by rosło jak chleb. Goście byli bardzo zainteresowani polską kulturą, chętnie szukali podobieństw i różnic między kulturami naszego i ich narodu.

Kolejnym punktem programu były warsztaty tradycyjnego zdobienia pierników, w trakcie których goście dowiedzieli się jak zrobić ciasto na pierniki oraz jak przygotować rożki do ich dekorowania. Uczestnicy warsztatów ozdobili pierniki, które później zapakowaliśmy w pudełka, by każdy mógł zabrać je ze sobą do domu.

Na zakończenie goście otrzymali upominki od Gminy Wiązowna. Wizyta z pewnością była owocna i może pomóc w krzewieniu polskiej kultury za oceanem.

info. z tukontakt@wiazowna.pl: Katarzyna Jędrzejewska