Kategorie

„Twoja krew – moje życie. Chwyć czerwoną nitkę aby ocalić życie” pod takim hasłem odbyła się  akcja honorowego krwiodawstwa na terenie Gminy Wiązowna w ostatnią lipcową niedzielę. Akcja przyciągnęła ponad pięćdziesięcioosobową grupę honorowych dawców krwi. Ambulans ustawiony na placu przed OSP w Gliniance systematycznie odwiedzali odważni mieszkańcy całej Gminy.

Kolejna akcja już 20 października (sobota) w godzinach 9.00 – 13.00 przy placu OSP w Gliniance. Liczymy na udział jak największej liczby osób. Przypominamy, że krew lub jej składniki mogą oddawać osoby od 18 do 65 roku życia, które ważą co najmniej 50 kilogramów. Jednorazowo pobiera się tylko 450 ml pełnej krwi. Samo pobranie trwa zwykle 5-8 minut. Należy do tego doliczyć czas konieczny na wypełnienie ankiety, rejestrację, badania i wywiad lekarski — w sumie ok. 30 minut.

Dawca nie musi znać swojej grupy krwi. Każdorazowo przy pobieraniu krwi oznaczana jest grupa krwi. Dodatkowo krew jest badana w kierunku zakażenia wirusem HIV, wirusem zapalenia wątroby typu B i C oraz kiły.

A co najważniejsze: oddawanie krwi jest całkowicie bezpieczne!

Zapraszamy!

Koordynatorzy akcji: Gminny Ośrodek Kultury w Wiązownie, Ochotnicza Straż Pożarna w Gliniance

Info z tukontakt@wiazowna.pl
Paulina Sokół