Kategorie

8 maja 1945 to koniec wojny w Europie, Dzień Zwycięstwa nad nazizmem, ocalenie narodu polskiego przed zagładą. W 72. rocznicę oddaliśmy cześć i chwałę bohaterom na skwerze im. Stefana Grota – Roweckiego przy Urzędzie Gminy w Wiązownie.

Na terenie naszej gminy działał silny ruch oporu przeciwko hitlerowskim Niemcom, zrzeszony w strukturach Armii Krajowej. To tutaj, w dworku Zamajdan – Olszyny w październiku 1939 roku gen. Michał Karaszewicz-Tokarzewski „Torwid” i gen. Stefan Rowecki „Grot” tworzyli podstawy Polskiego Państwa Podziemnego i jego armii.

Podniosłego charakteru uroczystości nadał występ uczniów z Zespołu Szkolno – Gimnazjalnego w Zakręcie, którzy przybliżyli zgromadzonym gościom postać twórców Polskiego Państwa Podziemnego.

W uroczystości udział wziął kombatant Czesław Konowrocki oraz przedstawiciele władz samorządowych i jednostek organizacyjnych gminy, poczty sztandarowe szkół i Ochotniczej Straży Pożarnej w Gliniance, harcerze, dzieci i młodzież z gminnych placówek oświatowych oraz mieszkańcy.

To był ważny dzień i piękna lekcja patriotyzmu, w której wzięło udział kilka pokoleń mieszkańców Gminy Wiązowna.