Kategorie
sesja 24.04.2017 r.

Rada Gminy Wiązowna zdecydowała o przeprowadzeniu referendum w sprawie przyłączenia Gminy Wiązowna do Warszawy, która ma obejmować miasto stołeczne i 32 sąsiednie gminy. Uchwałę rady sprawdzi teraz Wojewoda Mazowiecki. Jeśli jej nie zakwestionuje, 4 czerwca, jak mieszkańcy kilku innych podwarszawskich gmin, będziemy mieli szansę powiedzieć, co myślimy o poselskich planach, zgodnie z którymi nasza gmina miałaby być częścią największej metropolii w Europie.

Zamieszanie od miesięcy
Sprawa powołania Metropolii Warszawskiej budzi ogromne emocje od kilku miesięcy. W styczniu 2017 roku w Sejmie złożony został poselski projekt ustawy, na podstawie którego stworzona zostanie „Wielka Warszawa”. Projekt zaskoczył niemal wszystkich: mieszkańców Warszawy i okolic, samorządowców, większość parlamentarzystów. Spotkał się z ostrym sprzeciwem, głównie za względu na zaproponowane przez posłów tempo prac nad nim i brak konsultacji z mieszkańcami. Nie zawierał odpowiedzi na podstawowe pytania o sposób finansowania, zakres kompetencji i obowiązki samorządów z „podwarszawskiego obwarzanka”. Wynikało z niego jedynie, że Gmina Wiązowna oraz 32 inne okoliczne gminy (po doliczeniu „zapomnianej” Podkowy Leśnej – 33) wraz z Warszawą miałyby stanowić jeden ogromy powiat. Liczyłby on ponad 3 mln mieszkańców. Odległość między krańcami powiatu wynosiłaby ponad 60 km!
 
Pytania bez odpowiedzi
Przed wprowadzeniem projektu do Sejmu posłowie nie zorganizowali konsultacji społecznych. Nie zapytali o opinie mieszkańców Warszawy i okolic. Nie spotkali się z większą grupą samorządowców i nie przygotowali odpowiedzi na pytania, które w związku z projektem same cisną się na usta:

  • Czy włączenie małych gmin (takich jak Wiązowna) w wielką metropolię spowoduje konieczność podnoszenia podatków lokalnych do poziomów obowiązujących w Warszawie? Dziś podatek gruntowy od 1000 m2 działki budowlanej to w Wiązownie 310 zł, a w Warszawie 460 zł.
  • Czy połączenie samorządów oznaczałoby konieczność wyrównania opłat za wodę i kanalizację? Mieszkańcy Wiązowny płacą za to 1,11 zł za m3 wody mniej niż mieszkańcy Warszawy.
  • Czy podrożałyby u nas ubezpieczenia komunikacyjne? W Warszawie są droższe niż w powiecie otwockim.
  • Jaki my, mieszkańcy, mielibyśmy realny wpływ na działania naszego samorządu, jeśli Warszawa miałaby „koordynować” jego prace?
  • Jaki wpływ na Gminę Wiązowna miałby wybierany przez nas samorząd, skoro o wielu kwestiach dotyczących najbliższych nas spraw trzeba by było decydować w gronie rady nowego, ogromnego powiatu? Innymi słowy, jaka byłaby decyzyjność takiego powiatu w kwestii np. remontu drogi powiatowej, która biegnie przez jedną ze wsi Gminy Wiązowna? Jak długo nasz samorząd musiałby walczyć w takim powiecie o pieniądze na remont drogi ważnej dla nas, ale przecież nieistotnej np. dla mieszkańców Ożarowa Mazowieckiego. Te pytania nie doczekały się odpowiedzi.

Referendum za referendum
Tak poważne zastrzeżenia zmusiły mieszkańców podwarszawskich gmin oraz tamtejsze samorządy do organizowania referendów. Pierwsze przeprowadzono w Legionowie, gdzie przy 46% frekwencji 94 % głosujących sprzeciwiło się pomysłowi przyłączenia Legionowa do Metropolii Warszawskiej. Podobne referenda w najbliższych tygodniach odbędą się m.in. w Błoniach, Józefowie, Michałowicach, Nieporęcie, Milanówku, Ożarowie Mazowieckim, Podkowie Leśnej i Pruszkowie. Referendum uchwalone przez Radę M. St. Warszawy zostało uchylone przez Wojewodę Mazowieckiego ze względów proceduralnych. Rada Gminy Wiązowna przyjęła uchwałę o referendum jednogłośnie –  mówi Przewodnicząca Rady Gminy Wiązowna i pomysłodawczyni referendum Renata FALIŃSKA. Jeśli wojewoda nie zablokuje procedury, to 4 czerwca będziemy mogli odpowiedzieć na pytanie: „Czy jest Pan/Pani za tym, żeby m.st. Warszawa, jako metropolitalna jednostka samorządu terytorialnego, objęła Gminę Wiązowna?”. To ważne dla nas wszystkich. Nasi mieszkańcy mają prawo wypowiedzieć się w tej sprawie, szczególnie, że prace nad ustawą rozpoczęły się bez żadnych konsultacji, a przedstawiciele autorów wciąż nie pojawili się w naszej gminie, by zapytać o zdanie.  

Chcemy wiedzieć jak najwięcej
Zależy nam na tym, by samorządowcy i mieszkańcy wiedzieli o metropolii warszawskiej jak najwięcej. Dlatego rada gminy podjęła decyzję o przystąpieniu Gminy Wiązowna do stowarzyszenia Metropolia Warszawa. Jego celem jest zbieranie i propagowanie informacji dotyczących procesu tworzenia metropolii. Te informacje na bieżąco przekazujemy Państwu w miesięczniku „Powiązania” i na stronie internetowej www.tuwiazowna.pl. Jednocześnie wójt  wysłał oficjalne zaproszenie do posła Jacka SASINA z Prawa i Sprawiedliwości (jednego z pomysłodawców stworzenia metropolii) na spotkanie z mieszkańcami gminy. Zależy mi na tym, byśmy wszyscy wiedzieli w tej kwestii tak dużo, jak to możliwe. Chciałbym też, żeby były to informacje z pierwszej ręki –  komentuje wójt. Zaproszenie wysłane na początku kwietnia pozostaje na razie bez odpowiedzi.

Nasz głos
Referendum 4 czerwca, jeśli nie zostanie zablokowane przez wojewodę, będzie pierwszym lokalnym referendum w naszej gminie. Po raz pierwszy, jako mieszkańcy gminy skorzystamy z możliwości zabrania głosu w ważnej dla nas sprawie. Ten głos będzie bardzo dużo znaczył w toczącej się obecnie publicznej debacie na temat Metropolii Warszawskiej. Komisje referendalne będą zorganizowane dokładnie tak jak zwykle – w tych samych miejscach, w których zwykle głosujemy w wyborach. Głosowanie trwać będzie od 07:00 do 21:00. Do wzięcia udziału w referendum potrzebny będzie dowód osobisty bądź inny dokument potwierdzający tożsamość. Uprawnieni do głosowania są pełnoletni mieszkańcy gminy, którzy są u nas zameldowani na pobyt stały lub wpisani do rejestru wyborców naszej gminy.