Kategorie

Piękna, słoneczna czerwcowa sobota, sala gimnastyczna gościnnego Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Wiązownie i uśmiechnięte grono sympatyków warcabów. Tak rozpoczęliśmy IV turniej Grand Prix Mazowsza w warcabach 2016.

Zawodników, sędziów, trenerów i obserwatorów zmagań przywitał Wójt Gminy Wiązowna Janusz Budny, który patronował temu sportowemu przedsięwzięciu. W krótkiej, niezwykle sympatycznej przemowie wójt pogratulował zawodnikom tak wartościowego hobby przynoszącego wymierne korzyści w życiu codziennym szkolnym i zawodowym, dorosłych przeniósł we wspomnieniach na kilka chwil w czasy dzieciństwa, po czym rozpoczął warcabowe rozgrywki.

W zawodach wzięło udział 66 zawodników, którzy przybyli do Wiązowny z różnych mazowieckich miejscowości: Marek, Mińska Mazowieckiego, Niedziałki, Słupna k/Radzymina, Otwocka, Warszawy oraz z dalszych rejonów (Wrocław, Lipno, Poczesna). Zameldowali się również zawodnicy z Wiązowny – co szczególnie istotne, gdyż mamy nadzieję, że wkrótce  nasza gmina wychowa silną reprezentację w tym sporcie!

Wśród zawodników pojawili się doświadczeni mistrzowie, nie zabrakło też zawodników początkujących lub wręcz debiutujących na turnieju warcabowym.

Rozgrywki przeprowadzone zostały na 64-polowej planszy. Młodsi zawodnicy rozegrali aż 9 rund po 15 min na zawodnika, kategoria Open rozgrywała rund 7 w formule mini-meczów oraz losowania ruchów i pozycji.

Oczywiście ważna jest wygrana w turnieju, ale każdy z zawodników (zarówno początkujący warcabiści jak i ci z wieloletnim stażem) stawiają przed sobą również inne cele.  Może to być przyjemność płynąca z dobrze przeprowadzonych partii, satysfakcja z pokonania własnych słabości, takich jak np. brak koncentracji. Celem może być wygrany pojedynek z bardziej doświadczonym zawodnikiem lub ukończenie turnieju na wyższej pozycji niż w turnieju poprzednim. Wreszcie celem może być poczucie wartościowo spędzonego czasu i świadomość rzetelnej pracy nad sobą i swoim charakterem, czy też cenna nauka radzenia sobie z przegraną i własnymi niepowodzeniami. Organizatorzy GP Mazowsza w warcabach doskonale o tym wiedzą i doceniają starania każdego z graczy!

Tak również było na turnieju wiązowskim – każdy z zawodników, niezależnie od osiągniętego miejsca w końcowej klasyfikacji, otrzymał dyplom oraz zestaw upominków przygotowanych przez Gminę Wiązowna.

Najlepsi zawodnicy poszczególnych grup wiekowych udekorowani zostali medalami i dyplomami przez dyrektor Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Wiązownie Katarzynę Lacką.

Dumnie prezentowali swoje medale wyróżnieni nimi najmłodsi, 6 -letni zawodnicy turnieju: Krystian Jóśk, Janek Szumera oraz Bartek Jóśk !

Każdy z graczy miał szansę na dodatkowy upominek: spośród wszystkich startujących rozlosowano osoby, które otrzymały kolorowe, pamiątkowe kubki oraz koszulki promocyjne Gminy Wiązowna. Emocje podczas losowania były nie mniejsze niż podczas rozgrywek 🙂

Szczególnie cieszą 2 medale dla wiązowskich uczniów – w kategorii do lat 13, srebrny medal dla Klaudii Adamczyk uczennicy SP w Wiązownie oraz brązowy medal Sebastiana Gumowskiego (kat. do lat 16), ucznia wiązowskiego gimnazjum.  Serdecznie gratulujemy również pozostałym debiutującym w turnieju wiązowskim warcabistom – zrobiliście odważny pierwszy krok i mamy nadzieję, że złapaliście 'warcabowego bakcyla’ i spotkamy się na kolejnych rozgrywkach! Byliście wspaniali!