Kategorie

10 kwietnia 2016 r. w Szkole Podstawowej nr 12 im. Kornela Makuszyńskiego w Otwocku odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi i szpiku, na rzecz 34-letniej Sylwii Retman z Otwocka oraz innych pacjentów. Rodzina i przyjaciele Sylwii liczą na zaangażowanie społeczności Otwocka i okolic.

Każdy z nas może zrobić coś dobrego, może uratować komuś życie!  Nazywam się Sylwia Retman, mam 34 lata, i jestem mamą dwóch fantastycznych chłopców – 15 letniego Bartka i 6 letniego Alka. Wraz z całą rodziną mieszkam w Otwocku.  Mam marzenia, plany i przede wszystkim wiarę w to, że się spełnią. Od stycznia tego roku walczę ze zdiagnozowaną ostrą białaczką szpikową. Poddałam się leczeniu chemioterapią, ale jedyną szansą na pokonanie choroby jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od dawcy niespokrewnionego, czyli być może od Ciebie. Daj szansę mnie i innym cierpiącym na nowotwory krwi wygrać z chorobą. Przyjdź i zarejestruj się jako potencjalny dawca!

Przedstawiciele społeczności Otwocka nie potrafią czekać bezczynnie – sami zainicjowali rejestrację niespokrewnionych dawców dla pacjentów potrzebujących przeszczepienia. Przygotowania do akcji rejestracji pod hasłem „Pomóż Sylwii i innym” ruszyły pełną parą: rozniesiono tysiące ulotek, porozklejano plakaty, zaangażowano lokalne kościoły, szkoły, przedszkola i oczywiście media.

Akcja „Pomóż Sylwii i innym” jest skierowana do wszystkich mieszkańców Otwocka i okolic. Apeluję do waszych uczuć: przyjdźcie zarejestrować się jako potencjalni dawcy szpiku. Liczy się każdy! – komentuje Sylwia Zakrzewska, pracownik Fundacji DKMS Polska.

Rejestracja odbędzie się:

Data: 10 kwietnia 2016r. (niedziela)
Godzina: 10:00-16:00
Miejsce: Otwock, Szkoła Podstawowa nr 12 im. Kornela Makuszyńskiego
Adres: ul. Michała Elwiro Andriollego 76, 05-400 Otwock

Kto może zostać dawcą?

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi, pobraniu 4 ml krwi lub pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr. PESEL.

Rejestracja i przebadanie jednego dawcy to koszt 250 zł. Od początku istnienia Fundacji DKMS Polska rozwijamy naszą bazę rejestrując kolejnych dawców m.in. dzięki darowiznom od osób indywidualnych i finansowemu wsparciu firm. Każda, nawet najmniejsza darowizna, pozwoli nam pozyskać więcej potencjalnych dawców. Rejestracja w bazie jest bezpłatna, ale będziemy wdzięczni, jeśli pokryjesz choćby jej część przekazując darowiznę na konto o numerze: 15 1240 6292 1111 0010 6197 7669 z dopiskiem: MRO002. Dziękujemy. Liczy się każde wsparcie.

Szczegółowych informacji udziela:

Sylwia Zakrzewska – Młodszy Koordynator ds. Rekrutacji Dawców
Fundacja DKMS Polska, Tel.: +48 22 882 95 61, e-mail: sylwia.zakrzewska@dkms.pl
Fundacja DKMS Polska to aktualnie największa baza dawców szpiku w Polsce, w której zarejestrowanych jest i przebadanych blisko 870 000 (luty 2016) potencjalnych dawców szpiku, a już 2 821  (luty  2016) osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik, dając szansę na życie pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie. Fundacja DKMS Polska została zarejestrowana 28 listopada 2008 roku, działalność rozpoczęła 25 lutego 2009 roku.