Kategorie

Pani Wanda Nowakowska, mieszkanka Duchnowa,  przesłała nam list na adres tukontakt@wiazowna.pl. Poruszył nas jej apel. Publikujemy go w całości, licząc na to, że poruszy sumienia tych, do których jest adresowany.

 

Jestem mieszkanką Duchnowa i z przykrością stwierdzam, że w naszej wsi nie są przestrzegane zasady szeroko rozumianej ekologii. W moich okolicach co jakiś czas roznosi się brzydki zapach będący efektem palenia. Nie można ustalić kto pali i co pali, ale czuje to wiele osób. Ostatnio na spacerze odkryłam wyrzucony popiół, w którym była niedopalona foli aluminiowa. Dziwne, przecież taką folię można oddać wraz z posegregowanymi śmieciami w worku na plastiki. Folia przy spalaniu nie śmierdzi, ale zanieczyszcza powietrze emitując drobinki metalu wdychane następnie przez wszystkich – łącznie ze sprawcami palenia. Charakterystyczne jest to, że śmierdzi najczęściej późnym wieczorem. Nieraz chciałam wyjść z domu, ale żeby nie narażać się na wdychanie zanieczyszczonego, smrodliwego powietrza musiałam szybko zamykać drzwi wejściowe. Może jestem  przewrażliwiona, ale doświadczyłam na sobie skutków zanieczyszczonego powietrza. Ratowałam życie uciekając na wieś, gdzie powinno być dobre powietrze. Niestety to czas przeszły. Niszczymy sami siebie, jedni z głupoty, inni z pazerności lub zwykłej ignorancji. Proszę i apeluję – zaprzestańcie. A przy okazji wspomnę o zanieczyszczaniu pobliskiego lasu. Zarówno ostatni odcinek drogi jak i początki lasu są coraz bardziej zanieczyszczone. Dlaczego – nie wiem, ale przyjemności w podziwianiu okolicy nie ma już od dawna.

Wanda Nowakowska – mieszkanka Duchnowa

Przyłączamy się do tego apelu. Wydział Ochrony Środowiska prowadzi w naszej gminie akcję „Nie palę śmieci – szanuję zdrowie sąsiadów i dzieci!”. Każdy mieszkaniec gminy Wiązowna, który przyłącza się do akcji, publicznie deklaruje, że na terenie swojej posesji nie pali śmieci. Wyraża sprzeciw wobec tego typu szkodliwych praktyk prowadzonym przez sąsiadów. Przyklej na drzwiach swego domu/mieszkania naklejkę akcji i zrób zdjęcie. Zdjęcia prosimy przysyłać na adres: j.iwanska@wiazowna.pl. Wszystkie przysłane zdjęcia zostaną opublikowane na stronie internetowej www.tuwiazowna.pl oraz na facebooku ochrony środowiska. Naklejki są dostępne w Urzędzie Gminy Wiązowna, pok. 10. Przyłącz się do nas!