Kategorie
155 rocznica Bitwy pod Porębami

3 marca odbędą się uroczystości związane z 155. rocznicą bitwy pod Porębami.

Program uroczystości:

Poręby:
10:00 Część oficjalna – Poręby, Kapliczka upamiętniająca bitwę
10:30 Przemarsz trasą powstańczą
Trasa Przemarszu: Poręby – Glinianka – Malcanów – Żanęcin – Emów (szczegóły na plakacie powyżej)

Oddział powstańczy Ziemi Stanisławowskiej dowodzony przez pułkownika Ziemomysła Kuczyka w sile około 250 piechurów i 60 jeźdźców odparł atak przeważających sił rosyjskich. Następnie powstańcy przeszli nad Świder (w okolicę Mlądza – Emowa), gdzie nad rzeką pochowali poległych towarzyszy. Po oficjalnych uroczystościach przy tablicy upamiętniającej bitwę (w Porębach), oddział złożony z rekonstruktorów w strojach z epoki Powstania Styczniowego, pokona tę samą trasę, którą szli powstańcy 155 lat wcześniej. Punktem docelowym będzie mogiła i pomnik Powstańców nad rzeką Świder w Emowie.

W trakcie marszu odwiedzimy miejsca związane z wydarzeniami historycznymi, które miały miejsce na terenie naszej gminy, między innymi krzyż w Rudce upamiętniający inne wydarzenie z 1863 roku – odbicie siłą wcielonych do armii carskiej Polaków (brańców) przez oddział majora Józefa Jankowskiego (miało to miejsce 25 maja 1863).

Zaplanowanych jest kilka postojów m.in.: w Gliniance na błoniach przykościelnych, gdzie nastąpi odtworzenie potyczki, przy malcanowskiej Lagunie, aby spotkać się przy ognisku, oraz w Emowie w celu złożenia wieńców przy pomniku Powstańców.
Zapraszamy wszystkich do udziału zarówno w uroczystościach, jak i w samym przemarszu historycznym. Można przemaszerować z rekonstruktorami wybrany fragment trasy. Strój historyczny nie jest obowiązkowy!

Zapraszają organizatorzy: Gminny Ośrodek Kultury w Wiązownie oraz Projekt Historyczny „Konspiracja”.