Kategorie

26 listopada uczniowie Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa w Gliniance kolejny raz świętowali jubileusz nadania imienia naszej placówce. Obchody odbywały się pod hasłem „Czytamy z Witosem”.

W godzinach przedpołudniowych bawiły się dzieci z oddziałów przedszkolnych i uczniowie klas I-III. W związku z realizacją jednego z priorytetów MEN dotyczącego czytelnictwa, spotkanie odbyło się pod hasłem: „Bohaterowie naszych książek”.

Gdy wszyscy uczniowie klas młodszych zgromadzili się w sali gimnastycznej, zostali powitani przez panią dyrektor Teresę Bąk. Po uroczystym rozpoczęciu, pierwszaki zaprezentowały fragmenty swego występu ze ślubowania „Prawdziwym uczniem być”.

Uczniowie klasy Ic zatańczyli do popularnych przyśpiewek  i melodii ludowych.

Wspólny śpiew piosenki pt: „W krainie bajek” wprowadził dzieci w świat ich ulubionych książek. Pani Beata Wiśniewska kolejno prosiła na scenę wszystkie klasy, które odgrywały krótkie inscenizacje dotyczące następujących tytułów literatury dziecięcej: „Królewna Śnieżka”, „Kot w butach”, „Kopciuszek”, „Czerwony Kapturek”, „Śpiąca Królewna”, „Pięciopsiaczki”, „Doktor Dolittle i jego zwierzęta”, „Opowieści z Narnii”,  „ W Wierszykowie”- wiersze Jana Brzechwy oraz „Królowa Śniegu”. Każda klasa pod opieką wychowawców przygotowała barwne i niepowtarzalne scenki, wzbudzające wiele emocji na widowni, ponieważ uczniowie nie wiedzieli jakie zagadki przygotowali ich rówieśnicy z innych klas. Stroje, w których prezentowali się mali aktorzy były tak wymowne, że czasem pojawienie się postaci na scenie od razu wskazywało na książkę, z jakiej pochodził bohater. Wszyscy doskonale poradzili sobie z zadaniami.

Podsumowaniem tej części uroczystości była zabawa „Czary- mary, worze stary, pokaż jakie skrywasz dary”. Zadaniem uczniów było skojarzenie danego rekwizytu z tytułem baśni, bajki czy też  lektury.

Ostatnim punktem była wspólna bajkowa zabawa przy muzyce.

Dzień ten wypełniony był radosnymi przeżyciami, a w formie zabawy dzieci lepiej poznawały swoich ulubionych bohaterów.

Uczniowie klas IV- VI bawili się na święcie patrona w godzinach 11.50- 16.55. W czasie spotkania na sali gimnastycznej prezentowali przygotowane wcześniej prace związane z lekturami.

Jako pierwsza wystąpiła klasa VIb, która reklamowała lekturę pt. „Przypadki Robinsona Kruzoe”. Uczniowie tej klasy w sposób barwny opowiadali o przygodach rozbitka i gorąco zachęcali do przeczytania tej pozycji. Następnie zaprezentowała się klasa VIa , która wywołała gromkie brawa swoim hasłem reklamowym dotyczącym „Ani z Zielonego Wzgórza”, a brzmiało ono następująco: „Czytajcie Anię z Zielonego Wzgórza, bo jest piękna jak róża”.  Jako kolejni wystąpili uczniowie klasy Va, kórzy śpiewająco zachęcali zebranych do przeczytania lektury „Chłopcy z Placu Broni”. Przygotowali piosenkę na melodię „Deszcze niespokojne”, w której przedstawili przygody Nemeczka i jego przyjaciół. Klasa Vb również wyśpiewała zebranym treść książki pt. „W pustyni i w puszczy”. Można było się z niej między innymi dowiedzieć tego, że Staś zabił porywaczy, że bohaterowie przemierzyli pustynię, a także, że udało im się odnaleźć ojców.  Klasy IVa i IVb przygotowały dla zebranych krzyżówki, których główne hasło brzmiało „Nasze lektury”. Wszystkie pytania związane były z czytanymi i lubianymi przez dzieci pozycjami książkowymi.  Klasy V i VI bezbłędnie odpowiadały na pytania czwartoklasistów.  Wszystkie występy były nagradzane gromkimi brawami.

Po części literackiej uczniowie bawili się na dyskotece andrzejkowej, w czasie której nie zabrakło wróżb.

O godzinie 16.55 zabawa zakończyła się. Uczniowie w doskonałych humorach udali się do domów na zasłużony odpoczynek.

info. z tukontakt@wiazowna.pl: Katarzyna Dziewulska,  Małgorzata Rzeszotek